Torsdag morgen klokken 09.35 blev en 50-årig mand fra Espergærde standset af politiet på Skodsborg Strandvej. Manden blev sigtet for at køre bil uden gyldigt kørekort, da han var frakendt førerretten.
I Nærum blev politiet kontaktet klokken 19.12 efter en hændelse med to knallerter, der kørte langt over det tilladte på Skodsborgvej. Knallerterne, der kørte i vestgående retning mod motorvejen, havde ingen nummerplader, og der sad to personer på hver knallert.
På Skodsborg Strandvej klokken 01.20 traf politiet en bil, der lugtede kraftigt af hash. Ved nærmere eftersyn fandt patruljen en klump hash i bilens kabine.
En 91-årig kvinde bosiddende i Skodsborgparken i Rudersdal blev tirsdag mellem klokken 13 og 16 udsat for bedrageri. Kvinden blev kontaktet telefonisk af en person, der udgav sig for at være fra Vendsyssel Bank. Personen påstod, at de ønskede at beskytte kvindens smykker og meddelte, at de ville komme til hendes hjem for at hente dem.
En 92-årig mand fra Skodsborg blev tirsdag udsat for bedrageri for anden gang. Manden blev mellem klokken 11 og 12.15 kontaktet af en person, der udgav sig for at være fra hans bank, "Skjern Bank".
Tirsdag aften kort efter klokken 20 blev der begået hærværk ved Rangerterrænet ved Farum Station, hvor personer klippede hul i hegnet til jernbanens område. Politiet modtog en anmeldelse om hændelsen, og flere patruljer blev sendt til området.
En 75-årig mandlig cyklist fra København blev alvorligt skadet i en ulykke, der fandt sted tirsdag i Skodsborg.
Onsdag klokken 18.26 modtog politiet en anmeldelse fra en 91-årig mand bosiddende på Skodsborg Strandvej i Rudersdal.
En 84-årig kvinde fra Skodsborgparken blev i går mellem klokken 15.10 og 16 udsat for bedrageri. Kvinden blev telefonisk kontaktet af en mand, der oplyste, at han hed Martin og ringede fra Danske Bank. Martin fortalte kvinden, at hun havde fået overført et beløb til en spansk konto, og at banken skulle undersøge hendes kort.
Kl. 17.44 modtog politiet en anmeldelse om, at en 24-årig kvinde fra København, der cyklede, var blevet påkørt af en bil på Skodsborg Strandvej.